Bežky
Špecifikácia bežiek
Bežky sa používajú pri bežeckom lyžovaní, bežecké lyže majú štíhly a dlhý tvar. Ich konštrukcia zaisťuje efektívne kĺzanie a pohyb po snehu. Pri výbere bežiek je dôležité správne zvoliť dĺžku poprípade tvrdosť bežiek, šírku bežiek, povrch skĺznice a prehodnotiť na aký štýl bežeckého lyžovania, chcete bežky využívať. Bežky sa používajú s bežeckým viazaním, ktoré je väčšinou súčasťou bežiek. Vo všeobecnosti existujú dva základné typy týchto viazaní, a to NNN a SNS. Následne, pri výbere bežeckej obuvi, je nutné brať v úvahu správny typ bežeckého viazania, respektíve je nutné zvoliť správny typ obuvi k bežeckému viazaniu.
Klasika, univerzál - kombi a skate
Štýl bežeckého lyžovania, na ktorý budete bežky využívať sa delí na klasické bežecké lyžovanie, kde sa využívajú klasické bežky, bežky na klasiku. Potom je tu skate štýl – korčuľovanie, pre ktoré sú charakteristické skateové bežky – bežky skate. Na trhu sú dostupné tiež bežky univerzálne - kombi, ktoré sú určené zväčša na klasiku, ale do istej miery sa na nich dá korčuľovať, nie však tak komfortne ako na skate bežkách.
Správny výber podľa dĺžky, tvrdosti, šírky a skĺznice
K výberu správnej dĺžky bežiek existuje viacero názorov, jeden z nich je, žeby mali byť 20 – 30 cm nad postavu bežkára. Skate bežky na korčuľovanie by mali byť nižšie ako bežky na klasiku. Niektoré bežky sa vyberajú podľa ich tvrdosti, tvrdosti sú odstupňované v rozmedziach kilogramov podľa hmotnosti bežkára. Šírka bežiek sa pohybuje niekde okolo 40 cm, platí, že klasické a univerzálne bežky sú širšie ako skateové bežky s určením na korčuliarsky štýl. Existujú tiež bežky backcountry, ktoré sú širšie.
Skĺznica bežiek sa podobá skĺznici zjazdových a skialpových lyží. Na rozdiel od iných skĺznic, sa tá bežecká musí voskovať špeciálnymi voskami aby ponúkla správny záber pri bežkovaní. Tieto vosky sa môžu deliť podľa externej teploty a typu snehu. Niektoré skĺznice disponujú tzv. šupinami, ktoré sú umiestnené na skĺznici bežiek v časti pod viazaním a pri bežkovaní – prešliapnutí bežky bežkárom, na snehu zaberajú bez nutnosti použitia vosku. Niektoré bežky na skĺznici, taktiež v časti pod viazaním, disponujú tzv. skinom – pás podobný skialpovému pásu, ktorý je ale rozmerovo menší a nie je potreba ho mať po celej dĺžke bežiek. Tento skin ponúka bežkárom podporu pri stúpaní, bez nutnosti použitia vosku.