Skialp lyžiarky
Špecifikácia skialpových lyžiarok
Skialpové lyžiarky, tiež známe ako skialpinistické lyžiarky, sú špeciálne navrhnuté pre skialpinizmus a poskytujú kombináciu pohodlia, ľahkosti a funkcionality. Výraznou črtou skialp lyžiarok, je okrem ich nižšej hmotnosti a ohýbania komínu – hornej manžety, je ich zapínací systém do viazania. Ide o dve predné drážky – jamky, ktoré zapadajú do špičky skialp viazania a tiež zadné drážky, ktoré zapadajú do pätky viazania pri lyžovaní – do tzv. dvoch kolíkov. Známe značky skialp lyžiarok: Atomic, Dynafit, Salomon, La Sportiva, Scarpa, Dalbello, Fischer, Lange.
Typy skialp lyžiarok
Tak ako skialpové lyže a skialpové viazania, je možné skialpové lyžiarky rozdeliť do troch základných skupín, a to na: pretekárske – race skialp lyžiarky, univerzálne skitouringové skialp lyžiarky a freeride skialp lyžiarky.
Kompatibilita so skialp viazaním
Skialpové lyžiarky sú navrhnuté tak, aby boli kompatibilné s určitými typmi skialpových viazaní. Je dôležité zabezpečiť správnu kompatibilitu medzi lyžiarkami a viazaniami, aby sa dosiahla správna funkčnosť a bezpečnosť. V súčasnosti je väčšina lyžiarok kompatibilná s populárnymi techovými – pinovými skialp viazaniami. Pozor, nie všetky skialp lyžiarky sú kompatibilné s klasickými zjazdovými viazaniami na zjazdových lyžiach!
Veľkosť lyžiarok a šírka skeletu lyžiarok, tvrdosť – flex index, zapínacie pracky
Najdôležitejšie je, rovnako ako pri každej obuvi, zvoliť správnu veľkosť lyžiarok. Veľkosť lyžiarok sa uvádzajú v tzv. mondopointe, ide vlastne o dĺžku v mm, ktorá zodpovedá dĺžke vášho chodidla. Výrobcovia tiež uvádzajú šírku skeletu lyžiarky, ide o dôležitý údaj, ktorý pomôže pri výbere správnej veľkosti.
Výrobcovia uvádzajú tiež tvrdosť lyžiarok tzv. flex index lyžiarok. Čím je flex index vyšší, tým je lyžiarka tvrdšia a zabezpečuje lepší prenos sily na lyže. Flex index sa pri pánskych skialp lyžiarkach nachádza na rozmedzí 90 – 130, pri dámskych lyžiarkach je to menej, ale nie je to podmienka, záleží tiež na zdatnosti lyžiara. Príliš vysoký flex index, znamená vyššiu váhu lyžiarok, a teda je veľký predpoklad, že určenie lyžiarky bude freeridové.
Zapínanie na skialp lyžiarkach môže byť klasické ako pri zjazdových, a to pomocou praciek. V niektorých prípadoch je ale praciek menej ako na zjazdových lyžiarkach. Výnimkou môžu byť freeride lyžiarky. V dnešnej dobe napredovania technológií, tomu nie je inak ani pri skialpovom sortimente a čoraz častejšie sa na skialp lyžiarkach objavujú BOA systémy. Pre príklad, značka Dynafit vyvinula vlastný systém zapínania, podobný ako BOA systém, ide o systém Twistfit. Na skialp lyžiarkach sa často nachádza tiež sťahovací pás, pre maximálne a presné utiahnutie na nohe.
Kvalitná podrážka prispôsobená pre chôdzu
Podrážka skialpových lyžiarok je gumená, často značky Vibram a na rozdiel od zjazdových lyžiarok sa v nich pohodlnejšie chodí. Podrážka zaisťuje spoľahlivú trakciu a priľnavosť na snehu aj na ľadových povrchoch. Táto podrážka je optimalizovaná pre pohyb na vysokohorských terénoch a zlepšuje bezpečnosť a stabilitu skialpinistu pri výstupe aj zjazde.
Režim chôdze „walk“ režim lyžovania „ski“
Lyžiarky je možné prepínať z režime chôdze „walk“ do režimu lyžovania „ski“ – v režime chôdze sa komín – horná manžeta lyžiarok ohýba v určitom rozsahu, vyjadrenom v stupňoch – čím viac stupňov, tým pohodlnejšia chôdza. Prepínanie medzi režimom chôdze je vo väčšine prípadov možné vďaka páčke na zadnej strane lyžiarky. V niektorých prípadoch je prepínanie možné zatiahnutím hornej uťahovacej pracky do skeletu lyžiarky.
Ľahšia konštrukcia, rôzne materiály
Skialpové lyžiarky majú obvykle ľahkú konštrukciu, ktorá minimalizuje hmotnosť a zároveň poskytuje dostatočnú pevnosť a tuhosť. Používajú sa rôzne materiály, ako je uhlíkové vlákno, kevlar alebo sklolaminát, na dosiahnutie optimálneho pomeru pevnosti a hmotnosti.